KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14721055
nr 1472 1055
Stellan Mörner
(1896-1979), Sverige
Oljemålning, Signerad, "Afton". Olja på pannå, 32x40, yttermått inklusive ram: 50x57 cm. Stellan Mörner var med och bildade Halmstadgruppen 1929 tillsammans med Axel Olson Erik Olson Waldemar Lorentzon Sven Jonson och Esaias Thorén
Stellan Mörner, född 1896 i Örebro, död 1979, svensk målare och scenograf.
måndag 30 maj 2022
kl 19:58:48
- Klassiska
30 maj
Klassiska
Läs mer om Klassiska
Stellan Mörner
Läs mer om Stellan Mörner